Jdi na obsah Jdi na menu

PARFÉMY

Fakta a mýty o parfémech

* Máme parfémy nanášet tam, kde pulsuje krev? Můžeme, ale nemusíme.
* Musíme parfém testovat na kůži nebo stačí na papírek? Je nutné ho testovat na kůži! Jen tak poznáte, jak na Vás bude vůně vonět.
* "Zresetuje" káva nos od vůní? Ne! Jediný způsob je cca 1 min si od vůní odpočinout.
* Kde skladovat svůj parfém? Neskladujte parfémy v koupelně!!!! Je tam nestabilní teplota a světlo. Skladujte ho ve tmě v místnosti, kde je stálá teplota. Pak vydrží 10 a více let.
* Tření parfému v zápěstí? V žádném případě nepomůžeme vůni, ale můžeme si podráždit pokožku.
* Jak docílit toho, aby parfém na kůži dlouho vydržel? Parfém nejlépe drží na mastné pokožce. Pokud nemáte tělové mléko ve stejné vůni jako parfém, použijte mandlový olej a pak parfém. Parfém můžete nanášet na pokožku, do vlasů nebo u mužů do vousů.
* V létě používejte raději toaletní vody.
* Máme používat pořád stejný parfém? Je důležité mít minimálně jeden parfém, který vystihuje Vaši osobnost na den a jeden na zvláštní příležitost.

Parfém se skládá ze 3 částí, podle toho, jak se které vůně uvolňují (některé parfémy však mají lineární složení, tj. jejich vůně je v průběhu času stále stejná).

Hlava (vysoké tóny) je to první, co je po aplikaci ucítěno. Právě hlava parfému utváří první dojem a proto je na ni kladen velký důraz. Doba trvání hlavy se pohybuje okolo 15 minut, ale může to být také pouhých pár sekund.
Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin (2–3 hodiny).
Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání bývá několik hodin (3–4 hodiny), avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Kvalitní (často drahé) parfémy se sestavují tak, aby ve všech fázích rozvíjení vůně byl zajištěn harmonický a stálý průběh.

Parfémy se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice (jednoduše řečeno podle intenzity vůně). Zbytek směsi zastupuje koncentrovaný líh.

Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici. Podíl vonných látek je 15–40 %.
EDP neboli Eau de Parfum, česky též parfémová voda (toaletní parfém). Podíl vonných látek je 12–15 %.
EDT neboli Eau de Toilette, česky též toaletní voda. Podíl vonných látek je 6–12 %.
EDC neboli Eau de Cologne, česky též kolínská voda, německy Koelnisch Wasser. Podíl vonných látek je 4–6 %; ochranná známka: Koelnisch Wasser.
EDS neboli Eau de Solide / Sport, anglicky též splash perfume. Podíl vonných látek je okolo 1 %; ochranná známka: EdS.

 
Fotka uživatele Claire Visage.
 

Příspěvky

LR Health & Beauty

19. 6. 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: PARFÉMY

Yodeyma

4. 4. 2014

 
Celý příspěvek
| Rubrika: PARFÉMY